17

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

   

  بازيگر فيلم‌هاي سگ‌كشي، اجاره‌نشين‌ها، بانو، هامون، ميكس و... كه تلويزيون را با مجموعه‌هاي موفقي چون آژانس دوستي، همسران، محله بهداشت، شبي از شب‌ها، مرده متحرك و... تجربه كرده است، نوروز امسال با سريال «هفت‌سين» جلوي دوربين يدا... صمدي رفت و ايفاگر نقش احمد شمس در اين مجموعه بود.
  با بازيگر فيلم‌هاي جنگجوي پيروز، ساوالان، سفر پر ماجرا و... يك فنجان چاي نوشيديم تا او پس از سال‌ها دقايقي از دغدغه‌هايش در دنياي بازيگري، سريال موفق همسران و سريال هفت‌سين بگويد...
   
   
  ؟ آقاي كاوياني در اين سال‌هاي اخير خيلي پر كار نبوديد، علت چيست؟ پيشنهادها جذبتان نمي‌كند، فيلمنامه‌ها يا...
  - ماشاا... اين روزها كارها سنگين است و فرصت كار كم است، باوركنيد روي آدم فشار مي‌آيد و اجازه نمي‌دهد با تمركز به كار فكر كند. من ديدم آدم در طول كار با اين شرايط مدام خسته است در حالي كه بايد بهترين دوران حال و احوال آدم وقتي باشد كه مشغول كار است. اگر قرار است اين خستگي در روح و روان آدم تأثير منفي بگذارد و همين مسئله از كيفيت كار بكاهد، چه بهتر كه كاري انجام نشود. وقتي بخواهند سريالي را كه حداقل 6 ماه نياز دارد تا ساخته شود در دو ماه بسازند، اين روي آدم فشار مي‌آورد. بنابراين ترس من اين است كه چنين فشار باعث شود كيفيت كار خوب نشود و خداي نكرده به كليت كار لطمه وارد شود. به همين دليل است كه مي‌ترسم جلو بروم. دوست دارم كاري كنم كه كيفيت مطلوبي داشته باشد.
  ؟فكر مي‌كنم براي سريال هفت‌سين دل به دريا زديد، چون تمام خصوصياتي كه به لحاظ زمان و شرايط توليد به آن اشاره كرديد در آثار مناسبتي وجود دارد؟
  - من حدود 2 ماه از اولين روزهاي بهمن ماه سر اين كار بودم در حالي كه قطع به يقين اين سريال زماني بيشتر را طلب مي‌كرد. خب همين مسئله به آدم فشار مي‌آورد، خسته كننده مي‌شود و باعث فرسوده شدن آدم مي‌شود، به هر حال من معتقد هستم ما بايد مراقب سلامتي‌مان در اين دنيا باشيم. 
  ؟از شخصيت احمد شمس و قصه‌اي كه شما را براي بازي در سريال «هفت‌سين» جذب كرد صحبت كنيد؟
  - من پس از خواندن فيلمنامه، نكته‌اي را در اين شخصيت ديدم كه برايم جالب و جذاب بود، حقيقت طلبي كاراكتر و تلاشش براي انسانيت و نزديك كردن آدم‌هاي اطرافش به انسانيت برايم جالب بود.
  ؟فكر مي‌كنم حرفه او نيز روي رفتارش كم تأثيرگذار نبود؟
  - بله، او چون ناظم مدرسه بود، روي رفتارش اين مسئله تأثيرگذار بوده و حتي به منزل نيز كشيده شده است. همه اين خصوصيات در جذاب كردن كاراكتر به نظرم مؤثر بود.
  ؟فيلمنامه سعيد فرهادي و موقعيت‌هاي روي كاغذ كه در قصه او آمده بود چقدر جذاب و گيرا بود؟
  - خسته نباشيد مي‌گويم به بچه‌هاي نويسنده. به نظرم سوژه و موقعيتي كه در اين سريال نگارش شده بود بسيار نو و جديد بود. فضاي كار مفرح بود. اگرچه نمي‌‌توانستم كار طنز بكنم، چون شخصيت من كاملاً جدي بود. 
  ؟كليت كار قرار بود در موقعيت شكل طنز به خود بگيرد. در واقع از برخورد واقعي و جدي شخصيت‌ها، قرار بود موقعيتي كميك شكل بگيرد.
  - بله دقيقاً همين طور بود، شخصيت احمد شمس نيز در موقعيت‌هايي قرار مي‌گرفت كه گاه تماشاگر از آن مي‌خنديد. در حقيقت برخورد او با ديگر كاراكترها خالق لحظات طنز سريال «هفت‌سين» بود.
  ؟با توجه با حضور اين تيم تئاتري در كنار هم لحظاتي كار به بداهه‌گويي نيز مي‌كشيد به خصوص در سكانس‌هاي مشترك شما با سيروس گرجستاني...
  - (مي‌خندد) بله، به هر حال در اين دست كارها، گاه فرصتي پيش مي‌آيد كه بازيگر در چهارچوب فيلمنامه و ‌خواسته كارگردان از بداهه‌گويي نيز استفاده مي‌كند، مبناي ما اتفاقي بود كه در سكانس رخ مي‌داد.
  ؟كار با يدا... صمدي به عنوان يك سينمايي كار كه دومين تجربه سريال‌سازي‌اش را پشت‌سر مي‌گذارد چگونه بود؟
  - بسيار عالي، از كار با ايشان لذت بردم و در طول مدتي كه جلوي دوربين ايشان بودم هم كار كردم و هم ياد گرفتم و واقعاً خيلي راضي بودم.
  ؟فكر مي‌كنم سبك هدايت او به نحوي است كه تا حدود زيادي در اين جنس كار دست بازيگرش را باز مي‌گذارد؟
  - من اصولاً از آن دست بازيگراني هستم كه سعي مي‌كنم فيلمنامه را دنبال كنم. اگرچه گاهي اوقات شرايطي پيش مي‌آيد كه در لحظه از داشته‌هاي خودت سود ببري. تعامل بسيار خوبي بين آقاي صمدي و تيم بازيگري‌شان وجود داشت و هر پيشنهادي كه مي‌داديم اگر در راستاي كار بود ايشان بلافاصله مي‌پذيرفت.
   
  ؟ شما سال‌ها پيش سريالي به نام «همسران» كار كرديد كه به عنوان اولين سريال‌هاي آپارتماني هنوز از آن به نيكي ياد مي‌شود. به نظرتان چرا در سال‌هاي اخير ديگر نتوانستيم در اين راستا موفق باشيم و اثري پر مخاطب روانه آنتن كنيم؟ به نظرتان چه فاكتورهايي در سريال همسران وجود داشت كه آثار امروز فاقد آن هستند؟
  - (مكث مي‌كند و مي‌خندد) نمي‌دانم چه بگويم... چطوري بگويم!
  ؟كمي احتياط مي‌كنيد از حرفي كه مي‌خواهيد بزنيد...
  - احتياط مي‌كنم چون نمي‌دانم بايد بگويم يا نه!
  ؟فكر نمي‌كنم سؤال سختي باشد؟
  - نه، من هنوز از دست آن سريال ناراحت هستم.
  ؟واقعاً؟
  - بله...
  ؟حدود 20 سال از سريال «همسران» مي‌گذرد؟
  - تهيه‌كننده‌هاي آن كار هنوز حق مرا نداده‌اند و شرم هم نمي‌كنند، به قول شما كم كم مي‌شود 20 سال! اين يعني چه؟ من چه بگويم!؟ واقعاً نمي‌فهمم! واقعاً نمي‌دانم حرف حساب آنها چيست؟ نمي‌دانم اين آقايان براي چه پاي به اين دنيا گذاشتند! باور كنيد در سريال همسران بسياري از زحمات روي دوش خود بازيگران بود. يادم مي‌آيد خود من آن زمان مدام غرولند مي‌كردم كه بابا زود باشيد شروع كنيد، كار را بگيريم مردم معطل هستند! چون مي‌دانستم مردم سريال را دوست دارند و دلم مي‌خواست از آنتن جا نمانيم.
  ؟اگر اشتباه نكنم پخش سريال «همسران» چهارشنبه‌ها بود؟
  - بله و گاهي اوقات ما تا چهارشنبه صبح مشغول كار بوديم، تا كار را به آنتن شب برسانيم.
  ؟پس الان نسبت به آن زمان سرعت كار خيلي بالاتر رفته است؟ (روزگاري كه شما هر هفته يك قسمت مي‌بستيد و الان كارگرداني هست كه هر دو يا سه روز يك قسمت آن هم بيش از 50 دقيقه‌اي مي‌سازد)
  - بله، خب اين درست نيست! به هر حال ما هنگام كار كردن بايد لذت ببريم از كارمان، چون آن زمان بهترين موقعيت زندگي ماست، اگر بنا باشد مدام نگران باشيم، اين مسئله به ما فشار مي‌آورد.
  ؟خيلي از همكاران شما و البته با سابقه‌هاي عرصه بازيگري به فيلمنامه‌ها ايراد اساسي دارند و معتقد هستند آثار از روي كاغذ نمي‌توانند جذاب باشند و همين مسئله به افت كيفي كارها منجر مي‌شود؟
  - بله درست است، نمايشنامه و فيلمنامه يكي از اركان اصلي كار نمايش است چه در تئاتر و چه در تلويزيون و سينما... اما در مورد همسران خيلي اوقات خود بازيگران پيشنهاد دهنده قصه‌ها بودند. درست يادم مي‌آيد قصه‌اي را سر سريال همسران كار مي‌كرديم. يك بار من گفتم اين قصه درست شبيه به آن چيزي است كه خودم برايتان تعريف كردم. در جواب گفتند بابا من از همان حرف‌هاي شما براي خودم دلار مي‌سازم.
  ؟پس امروز شما ديگر حوصله آن روزها را نداريد كه سر كارتان كنسه يا پيشنهادي بدهيد؟
  - باور كنيد ديگر فرصت پيشنهاد دادن وجود ندارد و بايد به سرعت بگيريم و جلو برويم.
  ؟پس سريال «هفت‌سين» كماكان وسواس خودتان را خواهيد داشت مراقبت مي‌كنيد يا اينكه پس از اين كار...
  - بعد از سريال «هفت‌سين» دو كار به من پيشنهاد شده، يك سريال 30 قسمتي و يك تله‌فيلم سينمايي، باز هم جرأت نكردم قبول كنم. بايد يك فكر اساسي به حال كارهاي مناسبتي كرد، اي كاش اين كارها زودتر شروع بشود كه به دقيقه 90 كار نكشد!
  ؟در شرايط فعلي تلويزيون و توليدات مناسبتي كه فكر نمي‌كنم خواسته‌هاي شما (كه البته درخواست بسياري از همكارانتان هم هست) مهيا بشود؟
  - خب ما هم كار نمي‌كنيم! مگر مي‌شود 30 قسمت 45 دقيقه‌اي را در دو ماه براي ماه مبارك رمضان كار كرد. اصلاً اين درست نيست! 
  ؟اين مشكلي براي شما در امرار معاش زندگي‌تان ايجاد نمي‌كند؟ (به هر حال شما و خيلي از همكارانتان تنها در حرفه بازيگري مشغول هستيد)
  - چرا مشكلي ايجاد نمي‌كند؟ مشكل كه هست ولي چه كار كنيم!
  ؟و در نهايت مجبور مي‌شويد يك جا سريالي را تحت هر شرايطي كار كنيد...
  - باور كنيد به غير از سريال‌هاي آژانس دوستي، تنفگ سر پر، پشت‌ كوه‌هاي بلند و چند كار از اين دست ما هر كاري كرديم فشرده و با عجله بسيار ساخته شده، من از يك جا جلوي اين مسئله را گرفتم و با خودم گفتم ما قرار است به كجا برويم؟!
  ؟از فعاليت‌هاي تئاتر‌ي‌تان چه خبر؟
  - پيشنهاد كه بود، ولي چون درگير كار بودم، عذرخواهي كردم كه به هر دو لطمه وارد نشود!
  ؟دوست داريد كماكان تئاتر كار كنيد؟
  - بله... متأسفانه مشكلاتي وجود دارد كه نمي‌دانم چه بايد بگويم...
  ؟دستمزد تئاتر هم طوري نيست كه بتوانيد با آن زندگي را سپري كنيد؟
  - (مي‌خندد) تئاتر كه دستمزد ندارد! در واقع صلواتي است!
  ؟ و سؤال آخر در مورد ديگر سريال‌هاي نوروز امسال...
  - همه بچه‌ها در اين عرصه زحمت مي‌كشند و بايد كار همه را ديد.
   
  --------------

   

  استقبال چشمگیر از آخرین فصل سریال «پوآرو»
   

  آخرین فصل از سریال کارآگاهی معروف «پوآرو» به شبکه‌های سراسر دنیا پیش‌فروش شد. 
  به گزارش ایسنا، سازندگان سریال پرطرفدار‌ «پوآرو» که برگرفته از رمان‌های پرفروش آگاتا کریستی است‌، سیزدهمین و آخرین فصل این اثر تلویزیونی را به شبکه‌های مختلف سراسر جهان پیش‌فروش کردند.  استودیو «ITV» و «WGBH» دو کمپانی بزرگ تولید کننده‌ سریال «پوآرو» هستند. «TMC» فرانسه، «ABC» استرالیا، «Prime» نیوزلند، «chungwa» تایوان‌، «لاتین تلویژن» و «Rtv» اسلوونی،‌ «HRT» کرواسی، «سالونا» مجارستان و «دیلی ترک» ترکیه شبکه‌هایی هستند که فصل آخر این سریال چندین ساله را خریداری کرده‌اند. «WGBH» با همکاری شرکتی آمریکایی در حال ساخت دو فیلم تلویزیونی از داستان‌های کریستی با درخشش «دیوید ساچت» است. ساچت قرار است در جشنواره فیلم کن حضور پیدا کند و از فصل پایانی سریال پرمخاطبش رونمایی کند. 
  «پوآرو» اولین‌بار در سال 1989 از شبکه «ITV» انگلیس به روی آنتن رفت.

   

  نویسنده : فیلم فا بازدید : 81 تاريخ : شنبه 24 / 1 / 1392 ساعت: 1:39
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها