21

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

   

  سعید شاپوری : روایت هنری میراث ایرانی و اسلامی، پاسخ خوبی به «300» و «آرگو» است
   
  سعید شاپوری، فیلمنامه‌نویس، فیلمنامه‌ ای با عنوان «پارتیزان‌ها» را برای بنیاد سینمایی فارابی نوشت. شاپوری با اشاره به این‌که در منابع و میراث کهن ایرانی، رویدادهای بسیاری می‌توان یافت که برگردان سینمایی آن‌ها پاسخ مناسبی به فیلم‌هایی چون «300» و «آرگو» است، گفت: رویدادهایی که قابلیت برگردان سینمایی داشته باشند، در تاریخ ایران باستان و اسلامی کم نیستند اما ما در این زمینه کوتاهی کرده‌ایم.
  شاپوری به ایبنا گفت: واقعه تاریخی حمله رومی‌ها به سرکردگی «کراسوس» به ایران و مقابله «سورنا» با آنها را به صورت فیلمنامه نوشته و تحویل بنیاد سینمایی فارابی داده‌ام. این اتفاق تاریخی تقریبا 60 سال پیش از میلاد مسیح رخ داده است.
  این فیلمنامه‌نویس در ادامه با اشاره به شیوه جنگی سورنا، گفت: شیوه جنگاوری سورنا، شیوه جنگ و گریز بود. این شیوه جنگی را پارتی‌ها ابداع کردند و امروزه هم به نام این قوم، یعنی شیوه پارتیزانی، در تمام دنیا مشهور است. لشگر سورنا، سپاهیان کراسوس را به بیابان‌های ایران کشانده و آن‌ها را تشنگی و گرسنگی دچار می‌کنند. به این ترتیب سپاهیان کراسوس ضعیف شده و با حمله‌های پارتیزانی لشگر سورنا، نابود می‌شوند. متاسفانه پس از این پیروزی سورنا، این فرمانده شجاع و مردمی به دست پادشاه اشکانی کشته می‌شود. 
  شاپوری گفت: این تاریخ واقعی است که با تغییرات اندکی به فیلمنامه من نیز راه پیدا کرده است. اتفاقات تاریخی این جریان بسیار گسترده است و طبیعتا نمی‌توان همه آن را در فیلم آورد. این رویدادها باید از نظر دراماتیک پردازش و در قالب یک فیلم 120 دقیقه‌ای تعریف شوند. متاسفانه در ایران معمول است که سریال‌ها و یا فیلم‌های تاریخی را بسیار طولانی ساخته و تمام اتفاقات و وقایع ریز و درشت را که برخی هیچ اهمیت دراماتیکی ندارند، بازگو می‌کنند. 
   این فیلمنامه‌نویس در پاسخ به این سوال که «برای نگارش این فیلمنامه از چه منابعی سود برده؟»، گفت: من برای نگارش این فیلمنامه از اغلب کتاب‌های تاریخی درباره تاریخ اشکانیان بهره بردم. همچنین از منابع دیگری چون «حیات مردان نامی» اثر تاریخ‌نگار و زندگینامه‌نویس مشهور یونان باستان یعنی «پلوتارک» که در چهار جلد ترجمه و منتشر شده، نیز استفاده کردم. در این کتاب درباره کراسوس و حتی درباره اردشیر و چند پادشاه اشکانی مطالب جالبی آورده شده است. 
  شاپوری در ادامه با اشاره به آثاری که در جریان‌های سینمایی معتبر جهانی چون هالیوود ساخته شده و حاوی تصویری منفی از تاریخ و فرهنگ ایران است، گفت: در این چند سال من مدام روی این اثر کار کرده و به چند نهاد مختلف ارایه کردم. در زمان اکران فیلم 300 پیشنهاد ساخت این اثر از طرف نهادی داده شد تا پاسخی به این فیلم باشد، اما در ادامه که تب فیلم 300 خوابید این کار نیز فراموش شد. در حال حاضر نیز به دلیل اکران فیلم «آرگو» همه از پاسخ به این فیلم، صحبت می‌کنند که تا چند صباح دیگر این نیز به فراموشی سپرده می‌شود.
  این منتقد در ادامه با اشاره به این مسئله که باید به فیلم‌هایی چون آرگو و 300، پاسخ هنری داد، گفت: رویدادهایی که قابلیت برگردان سینمایی داشته باشند، در تاریخ ایران باستان و اسلامی کم نیستند. ما آن‌قدر این رویدادها را در قالب اثر هنری مطرح نکردیم تا این‌که فیلم 300 ساخته شد. متاسفانه تا فیلم‌های چون 300 و آرگو ساخته نشود، هیچ مسوولی به یاد تاریخ خودمان و قابلیت سینمایی آن نمی‌افتد، اما همان‌طور که گفتم پس از اتمام اکران این فیلم‌ها، این مسایل و این «یادآوری‌ها» نیز فراموش می‌شود. با وجود این، همین مسوولان برای کارهای سطحی و پیش پا افتاده سر و دست می‌شکنند و از پروژه‌هایی چون «لاله» حمایت می‌کنند.
   
  ------------
   
   
   
  فیلم «جانگوی آزاد شده» با حذف برخی از صحنه‌های خشن در کشور چین اکران می‌شود.
  به گزارش ایسنا، فیلم «جانگوی آزاد شده» جدیدترین ساخته کوئنتین تارانتینو با سانسور برخی از صحنه‌های خشن و خونین از سوی کمپانی سونی در کشور چین به روی پرده می‌رود. ژانگ میائو مدیر کمپانی سونی در چین اعلام کرد، تارانتینوکارگردان «جانگوی آزاد شده»  با اعمال برخی تغییرات جزئی در فیلم برای اکران در بازارهای جهانی موافقت کرده است. وی در ادامه افزود، خونریزی و خشونت بخشی از ابزار فیلم «جانگو» برای رسیدن به هدف این فیلم است و این تغییرات جزئی به کیفیت اصلی فیلم خدشه‌ای وارد نمی‌کند. نسخه اصلاح‌شده فیلم «جانگو» قرار است از 11 آوریل به مدت زمان 165 دقیقه در چین اکران شود. این اولین فیلمی از تارانتینو خواهد بود که در سینماهای چین اکران می‌شود.
   

  ------------------

   

    کمپانی «دیسنی» قصد دارد تعدادی از کارکنان «استودیو والت‌ دسینی» را اخراج کند.

  به گزارش ایسنا، کمپانی دیسنی از چهارشنبه گذشته اقدام به اخراج حدود 150 نفر از کارکنان خود در بخش‌های سرگرمی خانگی، تولید،‌ توزیع،‌ بازاریابی و همچنین بخش موسیقی و تئاتر خود کرده است.این تعدیل نیرو شامل پنج درصد از کارکنان کمپانی در «دیسنی»، «پیکسار»، «مارول»، «لوکاس فیلم» و بخش موسیقی و تئاتر این کمپانی می‌شود.سخنگوی کمپانی «دیسنی» اعلام کرد به عنوان بخشی از بازبینی ساختار عملکردی کمپانی و به منظور تطبیق با تقاضا در بازار کنونی، تصمیم سختی مبنی بر کاهش تعداد کارکنان در برخی از بخش‌های استودیو گرفتیم.

  این تعدیل نیرو همزمان با تمرکز بیشتر کمپانی دیسنی بر روی محصولات «مارول»، «پیکسار»، «لوکاس فیلم» و‌«دریم ورکس» روی می‌دهد.

  بسیاری از کارکنان کمپانی دیسنی انتظار داشتند کاهش نیرو پیش از انتشار درآمد کمپانی در سه ماهه دوم روی دهد، این درحالی است که مسوولان ارشد این کمپانی معتبر معتقدند این تعبیرات و سازماندهی مجدد موجبات رشد کمپانی را در آینده فراهم می‌کند.

   

  نویسنده : فیلم فا بازدید : 117 تاريخ : شنبه 24 / 1 / 1392 ساعت: 2:15
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها