7

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  آرشیو مطالب

  برچسب ها

   

  سه ماه اول سال 2013 برای صنعت سینمای آمریکا، رونق زیادی به همراه نداشت و اکثر فیلم‌های سینمایی با استقبال معمولی تماشاگران روبرو شدند.

  به گزارش فارس، اهالی سینما در نیمکره شمالی سال جدید را در شرایطی آغاز کردند که تب داغ فیلم‌های اسکاری، جدول گیشه نمایش را تحت تأثیر خود قرار داده بود.

  در حقیقت تا زمان برگزاری مراسم اسکار و اعلام جوایز آن، فیلم‌هایی که نامزد دریافت جایزه اسکار بودند بیشتر از بقیه فیلم‌ها مورد توجه بودند. اکثر این فیلم‌ها که اکران عمومی آنها قبل از شروع سال2012شروع شده بود، در اولین ماه سال جدید میلادی به فروش‌هایی 100 میلیون دلاری دست پیدا کردند. در این بین کمدی درام خانوادگی «کتابچه راهنمای خوش‌بینی» خوش‌شانس‌تر از بقیه فیلم‌ها بود.

   

  این فیلم که پس از هفت هفته اکران عمومی در فصل زمستان 2012 به فروش 25 میلیون دلاری دل خوش کرده بود، در ماه ژانویه و به مدد نامزدی در رشته‌های اصلی اسکار فروشی 128 میلیون دلاری را تجربه کرد. «بینوایان»،«جانگوی از بندرسته» و «سی دقیقه پس از نیمه شب» از دیگر فیلم‌های فصل اسکاری بودند که فروش بالای خود را در سال جدید میلادی کسب کردند.

  تحلیل‌گران اقتصادی سینما از سه ماه اول سال 2013 به عنوان فصل بد و ناموفق برای قهرمانان اکشن مطرح دهه هشتاد میلادی یاد می‌کنند. «گلوله‌ای در سر» (سیلوستر استالونه)، «آخرین راست قامت» (آرنولد شوارزنگر) و «روزی خوب برای جان سخت مردن» (بروس ویلیس) مورد پسند تماشاگران قرار نگرفتند و فروش پائینی در جدول گیشه نمایش سینماها کردند.

  فروش کلی این فیلم‌ها در آمریکای شمالی به ترتیب 12.9 و 66 میلیون دلار بود. اهل فن به دنبال شکست تجاری فیلم‌های جدید این قهرمانان اکشن پیر و از کارافتاده (که ظاهراً قصد ندارند خودشان را بازنشسته کنند) گفتند دوران طلایی این بازیگران مدت‌هاست که به سر آمده و بهتر است خود آنها به شکلی آبرومندانه و داوطلبانه، میدان را خالی کنند و عرصه را به جوان‌ترها واگذار کنند.

  پل درگارابدیان تحلیل‌گر سرشناس اقتصادی سینما در این رابطه می‌گوید: «اشتباه این بازیگران - و هم چنین تهیه‌کنندگان و کارگردانان فیلم‌های آنان - در این است که فکر می‌کنند تماشاگران امروزی هنوز دیدگاهی دهه هشتادی دارند. اینها نمی‌خواهند با زمان حرکت کنند و در گذشته‌ها اسیر هستند. واقعیت این است که ژانر اکشن این روزها دستخوش تغییر و تحول زیادی شده و فیلم‌های اکشن امروزی، شباهت زیادی به محصولات مشابه دهه هشتاد میلادی ندارند. نکته مهم این است که برخلاف قهرمانان شکست‌ناپذیر دهه‌های قبل (که یک تنه با یک ارتش مجهز مبارزه کرده و پیروز می‌شدند) قهرمانان اکشن دهه اخیر، آدم‌هایی معمولی‌تر هستند که خیلی وقت‌ها طعم تلخ شکست را هم احساس می‌کنند.»

  جدول گیشه نمایش سینماهای آمریکای شمالی در سه ماه اول سال جدید میلادی، کمتر فیلمی را ارائه کرد که بتواند به یک فروش 100 میلیون دلاری دست پیدا کند. اما در بین فیلم‌های موجود، اکشن ماجراجویانه و فانتزی «از:بزرگ و قدرتمند» یک استثناء بود. این فیلم‌ طی 4 هفته نمایش عمومی خود، به فروشی 200 میلیون دلاری دست پیدا کرد و باعث تعجب و شگفتی اهل فن شد. البته تحلیل‌گران اقتصادی سینما برای ساخته جدید سام ریمی (کارگردان سه‌گانه موفق کمیک استریپی «اسپایدر من/ مرد عنکبوتی» پیش‌بینی فروش خوبی می‌کردند. اما کمتر کسی با تحلیل مسئولان کمپانی والت دیزنی تهیه‌کننده این فیلم (که می‌گفت این اکشن فانتزی بیش از 200 میلیون دلار در آمریکای شمالی فروش خواهد کرد ) موافق و همراه بود.

  «از:بزرگ و قدرتمند» یکی از محصولات پرخرج صنعت سینماست که با هزینه‌ای 215 میلیون دلاری تهیه شده است. برخی از تحلیل‌گران اقتصادی سینما قبل از اکران عمومی فیلم، وضعیت آن را به وضعیت «جان کارتر»در سال گذشته میلادی تشبیه کردند.«جان کارتر» محصول دیگر کمپانی والت دیزنی، اوایل سال 2012 به روی پرده سینماها رفت و با وجود هزینه‌ بالای تولید 250 میلیون دلاری خود، فقط 73 میلیون دلار در آمریکای شمالی فروش کرد. شکست فجیع تجاری «جان کارتر» سروصدای زیادی در محافل هنری به پا کرد.

  «هابیت: سفر نامنتظر» اولین قسمت از سه‌گانه پیتر جکسن که در تاریخ 12 دسامبر 2012 به روی پرده سینماها رفت، توانست موفقیت مالی بیشتری در مقایسه با «از:بزرگ و قدرتمند» کسب کند. این اکشن فانتزی ماجراجویانه براساس قصه کتاب دو جلدی جی‌آر‌آر تالکین ساخته شده و تا اواخر ماه ژانویه 2013 که روی پرده سینماها بود، 302 میلیون دلار فروش کرد. دومین قسمت فیلم، برای اواخر سال جاری میلادی به روی پرده سینماها خواهد رفت.

  دو فیلم «هنسل و گرتل: شکارچیان جادوگر» و «جک غول‌کش» (با هزینه‌های تولید 50 و 195 میلیون دلاری) هم حال و هوایی اکشن، فانتزی و ماجراجویانه داشتند. این فیلم‌ها نسخه‌های تازه‌ای از دو فیلم کلاسیک بودند ،که با بهره‌گیری از تکنولوژی نوین دیجیتالی و فن‌آوری‌های جدید کامپیوتری، صحنه‌های تماشایی خیال‌برانگیزی را خلق کردند.

  اما میزان استقبال تماشاگران و نوع برخورد آنها با این دو فیلم، دقیقاً همان چیزی نبود که تهیه کنندگانشان انتظار داشتند. «هنسل و گرتل، شکارچیان جادوگر» به فروش 55 میلیون دلاری در جدول گیشه نمایش رضایت داد و «جک غول‌کش» هم فروشی 61 میلیون دلاری را تجربه کرد. واقعیت این است که نیکلاس هولت بازیگر این فیلم، در فیلم دیگر خود «آدم‌های داغ» با موفقیت بیشتری روبرو شد. این کمدی ترسناک کم‌خرج، با فروش 65 میلیون دلاری تبدیل به یکی از کارهای موفق سه ماه اول سال 2013 شد. کسی پیش‌بینی موفقیت زیادی برای این فیلم کم سروصدا نمی‌کرد.

  «شهر ویران» با بازی راسل کرو و کاترین زیتا جونز با وجود لحن اجتماعی، دلهره‌آور و افشاگرانه خود، موفقیت زیادی کسب نکرد و بی‌سروصدا آمد و رفت. همین وضعیت را «پارکر» با بازی جیسن استاتام داشت. فیلم‌هایی مثل «فیلم 43»، «21 و بیشتر»، «آسمان تاریک» و «آخرین جن‌گیری: بخش دوم» هم همین وضعیت را داشتند. این فیلم‌ها، هیچ بازیگر سرشناسی را در نقش‌های اصلی خود نداشتند.

  کمدی اکشن «هویت دزد را مشخص کنید» از جمله فیلم‌هایی بود که گفته می‌شد بی‌صدا و آرام می‌آید و می‌رود! اما در عمل چنین نشد و افتتاحیه 35 میلیون دلاری آن، خبر از حضور یک فیلم موفق و پرفروش داد. این کمدی اکشن 131 میلیون دلار در سینماهای آمریکای شمالی فروش کرد و دو بازیگر اصلی خود - جیسن بیتمن و ملیسا مک کارتی- را با تعداد زیادی پیشنهاد جدید کاری روبرو کرد.تهیه‌کنندگان فیلم خبر تولید دومین قسمت آن را اعلام کردند.

  درام گنگستری «دارودسته گنگستری» با بازی شان‌ین (در یک نقش منفی) و رایان گاسلینگ، از جمله فیلم‌هایی بود که نمایش عمومی آن از اواخر سال 2013 به اوایل سال 2013 موکول شد. تیراندازی در سینمایی در یکی از ایالات آمریکا در کنار شوکی که در بین مردم این کشور ایجاد کرد، برای این درام گنگستری هم دردسر خلق کرد. یکی از سکانس‌های مهم فیلم، صحنه‌ای مشابه ماجرای تیراندازی این ایالت آمریکا داشت. تهیه‌کنندگان فیلم هم برای جلوگیری از جریحه‌دار شدن افکار عمومی، نمایش عمومی آن را به تعویق انداختند. «دارودسته گنگستری» شانس حضور در رقابت‌های اسکاری 2012 را از دست داد و در جدول گیشه نمایش هم یک فروش متوسط 45 میلیون دلاری کرد.

  فیلم‌های دیگری که طی سه ماه سال 2013 موفق به یک فروش متوسط شدند، عبارتند از: «فرار از سیاره زمین» یک انیمیشن کامپیوتری با فروش 54 میلیون دلاری، «لنگرگاه امن» با بازی جولین هوگ و فروش 70 میلیون دلاری، «اسنیچ» با بازی دواین جانسن و فروش 41 میلیون دلاری.

  «مامان» به تهیه‌کنندگی گیلرمو دل تورو و کارگردانی آندرس موچیتی، یک درام ترسناک خانوادگی و فانتزی است که با تحسین زیاد منتقدان سینمایی روبرو شد. این فیلم که بلافاصله در هفته دوم نمایش عمومی آن خبر تولید قسمت دوم آن هم اعلام شد ،توانست فروشی 72 میلیون دلاری در سینماهای آمریکای شمالی داشته باشد. جسیکا چاستین که برای «سی دقیقه پس از نیمه شب» نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر زن شد، نقش اصلی «مامان» را به عهده داشت.

  انیمیشن کامپیوتری «خانواده کرودها» آخرین فیلمی بود که در ماه پایانی فصل بهار به روی پرده سینماها رفت و پرونده جدول نمایش فیلم‌های سینمایی سه ماه اول سال 2013 را بست. این انیمیشن خانوادگی و ماجراجویانه طی دو هفته اول اکران عمومی خود، 100 میلیون دلار فروش کرد و لقب یک کار موفق را گرفت.

  اما تحلیل‌گران اقتصادی سینما می‌گویند فصل اصلی نمایش محصولات سینمایی (و به ویژه فیلم‌های پرسروصدا و پرهزینه) در راه است. عموم کمپانی‌های بزرگ فیلم‌سازی، فیلم‌های مطرح و پول‌ساز خود را برای فصل تابستان روانه پرده سینماها می‌کنند.

  در این فصل است که نام‌های سرشناس و معروف با تازه‌ترین کارهای خود به دیدار تماشاگران می‌آیند و فیلم‌ها موفق به شکستن رکوردهای تازه نمایش می‌شوند. به این ترتیب باید منتظر ماند و دید فصل تابستان چه سرنوشتی را برای محصولات سینمایی رقم می‌زند و برندگان و بازندگان جدول گیشه نمایش کدام فیلم‌ها و نام‌ها خواهند بود.

   

   

  --------------------

   

  نویسنده : فیلم فا بازدید : 75 تاريخ : جمعه 23 / 1 / 1392 ساعت: 19:48
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها